Ako vybrať RC model?

RC modelov je na slovenskom trhu nepreberné množstvo. Môžete siahnuť po jednoduchých modeloch pre deti aj po komplexných strojoch pre dospelých. V ponuke sú varianty so spaľovacím aj s elektrickým motorom. Vyberte si ten pravý model aj s ohľadom na údržbu alebo odolnosť. Vo vzduchu, na zemi aj vo vode – RC modely vám urobia radosť všade.

RC modelov je na slovenskom trhu nepreberné množstvo. Môžete siahnuť po jednoduchých modeloch pre deti aj po komplexných strojoch pre dospelých. V ponuke sú varianty so spaľovacím aj s elektrickým motorom. Vyberte si ten pravý model aj s ohľadom na údržbu alebo odolnosť. Vo vzduchu, na zemi aj vo vode – RC modely vám urobia radosť všade.

Doba čítania 12 min.
Regina, redakcia Heureka.sk

Video nákupný rádca

Určenie

Modely pre deti a začiatočníkov

Jednoduché ovládanie, obmedzený počet funkcií, pevná alebo ľahko opraviteľná konštrukcia. To všetko by mali byť kvality modelov pre deti a začiatočníkov. Pokiaľ budete vyberať darček pre potomka, na balení vám môže napovedať aj minimálny odporúčaný vek. Zároveň zvážte nákup lietadiel, vrtuľníkov alebo dronov - už len preto, že pri pohybe musíte počítať s jednou osou navyše. Okrem pohybu dopredu/dozadu a vľavo/vpravo si totiž musíte strážiť aj stúpanie a klesanie modelu.

Modely pre pokročilých

Do tejto kategórie patrí väčšina lietajúcich modelov, pri ktorých regulujete okrem rýchlosti a zatáčania aj výšku letu a vzdialenosť prijímača od vysielača. Rovnako tak pojazdné modely s množstvom funkcií a efektov. Pre skúsenejších sú vhodné aj modely s benzínovým motorom, ktoré majú náročnejšiu údržbu.

Druhy modelov

Medzi RC modelmi najčastejšie nájdete autá, vo veľkom množstve sú ale zastúpené aj lietadlá a vrtuľníky, lode, tanky či stavebné a poľnohospodárske stroje. Mnohé typy modelov však majú svoje špecifiká a to je dobré vziať pri výbere do úvahy.

RC autá

Ako začiatočníci vyberajte z modelov s elektromotorom – je jednoduchší a nebudete sa oň musieť tak starať. Výhodou môže byť aj to, že nepotrebujete kupovať palivo, jednoducho dobijete akumulátor. Spaľovací motor voľte až vo chvíli, keď máte správanie sa modelu plne pod kontrolou a nič vás neprekvapí. Potom sa môžete vďaka výkonu dostať až ku 100 km/hod. Vaše rozhodnutie by samozrejme mal ovplyvniť aj terén, v ktorom budete s RC autom jazdiť, čiže iná bude výška podvozku, odpruženie a pneumatiky pre auto na asfalt a do členitejšieho terénu.

RC modely áut

RC lode

Prvý výber patrí pohonu a opäť platí, že elektromotor je pre začiatočníkov vhodnejší. Druhým kritériom bude veľkosť. Tá súvisí s miestom, kde budete RC loď používať – do bazéna sa nehodí veľmi veľký model, pretože by ste sa len a iba obracali a plavbu si neužili. Vodných RC modelov je celý rad - plachetnica, fregaty, nákladné lode, bojové lode, a dokonca ponorky (tu viac ako inde chcite model s kamerkou, aby ste mohli podvodný svet natočiť). Vždy si tiež strážte zostávajúcu zásobu energie alebo benzínu. Nechcete totiž pre svoj model plávať doprostred jazera.

RC lietadlá

Ovládanie RC lietadiel už vyžaduje trochu cviku. Preto sú modely pre začiatočníkov z ľahkých a penových materiálov. Pokiaľ dôjde k poškodeniu, stačí ich zlepiť sekundovým lepidlom a môžete pokračovať. Opäť sú vybavené najčastejšie elektromotorom. Pokročilé stroje majú spaľovací motor a veľmi citlivé ovládanie. Prakticky sú designované na akrobatické kúsky, často je však nevyhnutné ich po vybalení nejako poupraviť.

RC vrtuľníky

Jednoduchšie modely pre začiatočníkov vybavuje výrobca dvomi protibežnými (koaxiálnymi) rotormi. Vďaka tomu sú vo vzduchu pokojnejšie a všeobecne sa s nimi lepšie manévruje. Pokročilejšie modely RC vrtuľníkov majú iba jeden rotor a citlivejšie ovládanie, ktoré pokiaľ si osvojíte, odmenou vám budú precízne vývrtky a slalom presne podľa vašich predstáv .

RC bager

### RC poľnohospodárske a stavebné stroje

Nakladače, bagre, traktory, kombajny, žeriavy alebo vysokozdvižné vozíky. Tak široká je ponuka RC modelov stavebných a poľnohospodárskych strojov. Často sú vyrobené z odolnejších materiálov a dosahujú až polmetrovú dĺžku. Môžu mať pohyblivé a výklopné diely, aby boli čo najvernejšie originálu. Pokiaľ sa radi hráte, nájdete stavebné stroje aj rozložené a finalizácia je na vás (toto ale platí aj pre ďalšie modely).

RC tanky

Nevyhnutnosť pre fanúšikov armády a vojska. RC tanky sa síce vyrába aj z plastu, ale lepšie je poobzerať sa po variantoch s väčším množstvom kovových dielov. Mierka môže byť až 1: 16 a tanky si sami môžete aj natrieť. RC tanky môžu mať mnoho funkcií – dokážu simulovať zvuk motora, disponujú pohyblivou vežou aj kanónom, môžete čakať aj simulovanú streľbu v niektorých prípadoch aj vrátane spätného rázu. Pokiaľ by ste chceli nočnú akciu, sú niektoré modely vybavené aj LED svetlometmi.

Drony

Kategória, ktorá je čím ďalej obľúbenejšia. Najprv sa rozhodnite, či chcete dron s kamerou alebo bez nej. Dron bez kamery je ale viac-menej to isté ako vrtuľník alebo lietadlo. Potom už len hľadajte modely so slotom na SD kartu a v ideálnom prípade aj projekciou do mobilného telefónu, v ktorom uvidíte práve to, čo natáčate. Širokú ponuku dronov pre každého nájdete v samostatnej sekcii Drony.

Parametre RC modelov

Mierka a veľkosť

Mierka zjednodušene udáva, koľkokrát je model menší ako reálny predobraz modelu. Je zapísaná vo formáte 1 : X, kde X je pomer zmenšenia. Pokiaľ je napríklad automobil dlhý 5 metrov, je model v mierke 1 : 16 dlhý približne 31 cm. V dnešnej dobe sa stretneme najčastejšie s mierkami 1 : 6 pri najväčších modeloch s precíznymi detailmi a maximom pohyblivých častí až po 1 : 87, ktoré patria medzi najmenšie.

RC vrtuľník

### Váha modelu

Váha bude vždy závislá od veľkosti a materiálu daného modelu. Avšak platí, že zatiaľ čo v niektorých prípadoch je hlavnou požiadavkou robustnosť a stabilita, inokedy, napríklad u dronov a helikoptér, je každý gram navyše na obtiaž. Pokiaľ si budete chcieť niekedy výhľadovo stavať RC model sami, bude vás zaujímať pomer váhy a výkonu.

Pohon a motor

RC modely sú v drvivej väčšine prípadov poháňané motorom. Medzi výnimky patrí napríklad plachetnica alebo vetroň. Každopádne motory sú buď elektrické, alebo spaľovacie. Každý z nich má svoje pozitíva a negatíva

  • Elektromotor – RC modely s týmto pohonom sú čím ďalej populárnejšie. Môže za to neustále sa zvyšujúca kapacita akumulátorov, viac než dostatočný výkon a zároveň jednoduchá údržba a prevádzka.

  • Spaľovací motor – vhodný variant až pre pokročilých modelárov, sú totiž výkonnejšie ako elektrický variant. Na druhú stranu ich musíte najprv „vyskúšať“ a vyladiť tak, aby fungovali ideálne. Zároveň je potrebné im dopĺňať palivo. So sebou by ste potom mali mať potrebné náradie a príslušenstvo. Výhodou môže byť napodiv aj hluk, ktorý motory vydávajú. Vďaka nemu totiž získate pocit, že šoférujete skutočné auto, motorový čln alebo vrtuľník.

Frekvencia ovládača

S modelom musíte na diaľku komunikovať. Z toho dôvodu je v Slovenskej republike niekoľko frekvencií vyčlenených priamo pre modelárov. A zatiaľ čo pri pôvodných frekvenciách bolo treba dodržiavať vysielacie kanály, museli ste si strážiť, aby nikto nevysielal na tom vašom, postupom času sa presadzuje frekvencia 2,4 GHz, ktorá vďaka pokročilým technológiám funguje odlišne.

K vyčleneným frekvenciám tak patria hodnoty:

  • 27 MHz – v tomto prípade si musíte zvoliť kanál a zabezpečiť, aby nikto nevysielal na tom istom ako vy.

  • 35 MHz – tie isté pravidlá, ale ide o frekvenciu, na ktorej je povolená prevádzka výhradne leteckých modelov.

  • 40 MHz – povolené sú akékoľvek modely a aj pravidlá sú rovnaké.

  • 2,4 GHz – ide o najnovšiu povolenú frekvenciu. Zároveň je univerzálny a prijímač s modelom komunikuje prostredníctvom šifrovacej technológie, ktorá nielen obsadí najvhodnejší kanál pre komunikáciu, ale zároveň ho zaistí proti rušeniu.

Dosah

Niektoré modely komunikujú prostredníctvom infračerveného žiarenia a v takom prípade sa dosah pohybuje do desiatich metrov, navyše potrebujete udržať priamu viditeľnosť medzi ovládačom a modelom. Pokiaľ prebieha spojenie prostredníctvom rádiových vĺn, môže byť dosah až niekoľko stoviek metrov. Pokiaľ nie ste s dosahom spokojní, môžete ho zvýšiť alternatívnymi komponentmi.

Auto na diaľkové ovládanie

Napájanie RC modelu a ovládača

Elektrické RC modely poháňa batéria. Tá môže byť rôzneho druhu a v niektorých prípadoch ju môžete vymieňať. Môžete sa stretnúť s batériami typu NiCd, NiMH, Li-Pol a Li-Ion.

  • NiCd batérie – Nikel-kadmiový akumulátor je štandard, ktorý vám vydrží roky. Na druhej strane ide o pomerne staré riešenie, ktoré má už svojich nástupcov. K dôvodom patrí vyššia váha, záťaž životného prostredia a výrazný pamäťový efekt. Nikel-kadmiové batérie nezachránia ani nízke samovybíjanie alebo nízky vnútorný odpor.

  • NiMH batérie – Nikel-metal hydridový akumulátor je v skratke efektívna batéria za dobrú cenu. Z veľkej časti ide o evolúciu predchádzajúceho modelu, kedy bol odstránený pamäťový efekt a kedy batérie disponujú aj vysokou kapacitou. Len pozor – môžu sa v porovnaní s ostatnými variantmi samovoľne vybíjať o niečo rýchlejšie.

  • Li-Pol batéria – Lítium-polymérový akumulátor je ideálny pre lietajúce RC modely. Ponúka totiž najlepší pomer výkonu a hmotnosti, rovnako ako nie je ovplyvniteľný nízkymi teplotami. Pozor by ste si mali dať na nadmerné nabíjanie a predovšetkým vybíjanie. Pokiaľ k nemu dôjde a vy sa pokúsite úplne vybitý článok znovu nabiť, hrozí riziko požiaru.

  • Li-Ion batéria – Lítium-iónový akumulátor je jeden z najpoužívanejších typov v RC modeloch hlavne vďaka svojej cene. Navyše netrpí pamäťovým efektom a vzhľadom na objem ponúkne aj veľké množstvo energie. Často sa s ním môžete stretnúť opäť v rôznych dronoch a vrtuľníkoch, kde je kladený dôraz na minimálnu váhu. K nevýhodám patrí snáď iba obmedzený počet nabíjacích cyklov.

Napájanie ovládača alebo vysielačky je riešené dvoma spôsobmi – akumulátorom, ktorý v prípade potreby pripojíte do nabíjačky, alebo ceruzkovými batériami, najčastejšie formátu AA. V oboch prípadoch by ste si mali so sebou brať náhradný akumulátor alebo batérie, aby ste nemuseli končiť neplánovane skoro.

Materiál a jeho odolnosť

Materiálov máte na výber veľké množstvo, ale niektoré sú typické len pre konkrétne stroje. Napríklad lietadlá pre začiatočníkov sú vyrobené z penových materiálov. Pokročilejšie modely potom budú z dreva, balzy, z laminátu alebo rôznych plastov. Plasty budú základným stavebným prvkom väčšiny ďalších modelov, napríklad helikoptér, dronov alebo áut. Plasty môžu byť rôzne tvrdené, ale RC modely pre začiatočníkov sa úmyselne vyrábajú o niečo odolnejšie, aby vydržali prípadné nehody.

Čo tvorí kompletnú RC súpravu

Každá RC súprava obsahuje diaľkový ovládač a prijímač, ktoré spolu na diaľku komunikujú na danej frekvencii. Prijímač je vždy umiestnený priamo na modeli a podľa signálu dáva pokyny motorom a servám – tie sa starajú o samotné ovládanie modelu. V závislosti na pokynoch tak môžete pri modeloch zatáčať kolesami alebo kormidlom, ovládať klapky na krídlach alebo kontrolovať rotor vrtuľníka.

Na riadenie áut alebo lodí existujú volantové ovládače, pre lietadlá alebo drony sú určené joysticky, teda dve páčky na pohyb vo viacerých osiach. Zvládnutie týchto palcových ovládačov je náročnejšie, ale môžete si ho natrénovať napríklad na počítačovom simulátore, ku ktorému ovládač pripojíte.

Na trhu existuje niekoľko druhov balenia. Nižšie nájdete ich výpis, aby ste sa pri vybaľovaní vyhli nepríjemnému prekvapeniu.

  • RTF/RTR – kompletné balenie, kedy nepotrebujete žiadne ďalšie príslušenstvo a môžete model užívať. Skratky znamenajú Ready To Fly (pripravené na let) a Ready To Ride (pripravené na jazdu).

  • BNF/BNR – balenie obsahuje všetko okrem diaľkového ovládača (vysielača). Ten je treba dokúpiť a musíte ho spárovať s modelom. Skratky znamenajú Bind And Fly (spoj a leť) a Bind And Ride (spoj a choď).

  • PnP – balenie neobsahuje samotnú RC súpravu a vy musíte dokúpiť diaľkový ovládač a prijímač. Skratka znamená Plug And Play (zapoj a hraj sa).

  • ARF/ARR – Samotný model je v krabici už zostavený, na vás čaká len osadenie elektronikou a nákup samotnej RC súpravy. Tieto modely sú určené skúsenejším používateľom, ktorých taká práca baví. Skratka znamená Almost Ready To Fly (takmer pripravené na let) a Almost Ready To Ride (takmer pripravené na jazdu)

  • KIT– ide o sadu dielov. Z nich si musíte najskôr celý model zostaviť a osadiť elektronikou. Tá väčšinou nebýva súčasťou balenia a treba ju dokúpiť samostatne. Ide o ideálne balenie pre domácich majstrov a skúsených modelárov.